Joga dla osób dojrzałych 60+


Joga nie zna wieku. 
Praktykę można podjąć zawsze – w każdej chwili, na każdym etapie życia.

Joga nie jest sportem, stąd kondycja fizyczna nie ma znaczenia. Praktyka może jednak poprawić kondycję fizyczną, dodać energii, wpłynąć korzystnie na elastyczność stawów. W dojrzałym wieku – gdy ciało sztywnieje i staje się mniej gibkie – aktywność fizyczna i ruch stają się niezwykle ważne.

Joga akademicka dla osób dojrzałych zapewnia ruch optymalny. Sprawdzone naukowe asany wzmacniają i rozciągają zesztywniałe mięśnie oraz przywracają naturalną ruchomość stawów. Ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne – oparte na technikach stosowanych w psychoterapii – wyciszają, poprawiają humor i łagodzą stres.

Na zajęciach dla osób dojrzałych praktykuje się pozycje wzmacniające ciało, wydłużające i rozciągające kręgosłup, otwierające klatkę piersiową i rozciągające mięśnie piersiowe. Większość osób nie ma pojęcia, że kręgosłup zaczyna się „starzeć” natychmiast po zakończeniu okresu wzrostu, a więc około 21 roku życia! Praktyka jogi skutecznie zatrzymuje ten proces. Elastyczne mięśnie piersiowe zapobiegają tzw. pochylonej sylwetce, zamykaniu klatki piersiowej i płytkiemu oddechowi. Utrzymaniu wyprostowanej, ładnej sylwetki pomagają również asany wzmacniające mięśnie grzbietu. Stabilny garnitur mięśniowy wzdłuż kręgosłupa, silne mięśnie obręczy barkowej i biodrowej gwarantują, że dojrzali ćwiczący żegnają się z bólem pleców na długie lata!


Poza tym odpowiednio dobrane asany poprawiają krążenie i regulują ciśnienie tętnicze krwi, z którym wiele dojrzałych osób ma problem. W razie dużego kłopotu z ciśnieniem joga nie zastąpi wizyty lekarskiej lub leków, przepisanych przez eksperta, lecz może być skutecznym środkiem pomocniczym. Dzięki regularnej praktyce mniej puchną nogi, mijają zawroty głowy, poprawia się wydolność oddechowa. Każdy dojrzały ćwiczący jest uśmiechnięty i pełen wigoru.


Na zajęciach jogi akademickiej dla osób dojrzałych praktykuje się również łagodne pozycje równoważne, wymagające oparcia na jednej kończynie dolnej. Z wiekiem stabilność ciała i równowaga pogarszają się. Wiele osób dojrzałych skarży się, że kiedyś stanie na jednej nodze było przyjemnością, a obecnie to problem. Związane jest to często z problemami kostnymi (np. osteoporozą) lub osłabieniem mięśni, ale również z pogarszającym się stanem błędnika. Regularnie wykonywane asany równoważne hamują ten niekorzystny proces. Poza tym jest przy nich wiele zabawy i śmiechu! Bez znaczenia czy asanę "uda się" wykonać samodzielnie, czy też potrzebna jest troskliwa dłoń osoby ćwiczącej obok. 


Oprócz zalet związanych ze zdrowiem fizycznym, zajęcia niosą ze sobą silny aspekt psychologiczny. Joga akademicka opiera się na założeniu, że praktyka ma relaksować ciało i umysł – uspakajać zmysły, przeciwdziałać depresji, zwalniać szaleńcze tempo życia. Zajęcia mają na moment oderwać od codzienności, by następnie wkroczyć w nią z nową energią, nowym zapałem i bardziej optymistycznym spojrzeniem. Dlatego – oprócz relaksujących asan – na koniec zajęć stosuje się trening autogenny Schulza, polegający na skupianiu uwagi i rozluźnianiu poszczególnych partii ciała – aż do całkowitego relaksu. Zamiennie stosuje się też trening progresywny Jacobsona, w którym napina się i rozluźnia ciało oraz  zwraca uwagę na przyjemność płynącą z rozluźnienia mięśni i zapamiętuje ten stan. Relaksacja jest ulubionym momentem wszystkich ćwiczących, gdyż odbywa się na leżąco, z poduszeczką pod głową lub kocykiem.


Wielcy nauczyciele jogi – Swami Sivanda oraz B. K. S. Iyengar – otaczali osoby dojrzałe niezwykłym szacunkiem. Sivananda określał dojrzałość „szlachetnym wiekiem”, zaś Iyengar dbał, by osoby starsze, mniej sprawne lub schorowane odnalazły się na bez trudu w asanach. Dlatego też opracował przyrządy, które do dziś stosuje się na zajęciach – klocki, wałki, paski, a nawet specjalne krzesła. Wszystkie te akcesoria służą pomocą i podporą, stąd każda osoba może wykonać uproszczone wersje nawet najbardziej wymagających asan. 

Grafik zajęć (osoby 60+)

Centrum H&B, sala nr 223
(ul. Wilczyńskiego 25 E, II piętro) (Jaroty)

Nowa grupa dla początkujących od 21 stycznia 2020 r.
wtorek i czwartek godz. 10.00

(prowadzenie Monika Radowska)


środa i piątek 10.00 (grupa średnio zaawansowana) (brak miejsc)
(prowadzenie Joanna Podolak)

środa i piątek 11.15 (grupa średnio zaawansowana) (brak miejsc)
(prowadzenie Joanna Podolak)Basen Ośrodka Sportu i Rekreacji - salka rehabilitacyjna
(ul. Głowackiego 27) (Centrum)
Nowa grupa dla początkujących od 20 stycznia 2020 r.
poniedziałek i środa godz. 10.00

(prowadzenie Monika Radowska)

wtorek i czwartek 9.00 (grupa początkująca) (brak miejsc)
(prowadzenie Joanna Podolak)

wtorek i czwartek 10.00 (grupa średnio zaawansowana)
(brak miejsc)
(prowadzenie Joanna Podolak)


Zajęcia trwają 60 minut
(50 minut ćwiczeń + 10 minut relaksu)


Cena jednej lekcji = 15 zł


Brak komentarzy: