Joga dla kręgosłupaKręgosłup jest jedną z najbardziej niezwykłych konstrukcji, jakie stworzyła natura. Zapewnia stabilizację całemu szkieletowi, a jego krzywizny utrzymują wyprostowaną sylwetkę i pozwalają człowiekowi poruszać się – czasami w najbardziej niewiarygodny sposób. Nigdy nie odpoczywa - bez względu na pozycję, jaką przyjmuje człowiek, kręgosłup 24 godziny na dobę dzielnie wykonuje swoje zadanie.
A jednak człowiek – posiadacz tego cudu - nie docenia wartości tej konstrukcji. Nie docenia… do momentu, gdy kręgosłup zaczyna domagać się uwagi!
I czyni to w najbardziej wyrazisty sposób – poprzez ból. 

Lata niewłaściwego "użytkowania" kręgosłupa (regularne przeciążenia, spanie na niewłaściwym podłożu) lub rzadkie wykorzystywanie jego możliwości (brak regularnego ruchu, zbyt długie przesiadywanie w jednej pozycji) są najbardziej szkodliwe. Dodatkowo z wiekiem pojawiają się stany zwyrodnieniowe, które zaburzają lub nawet ograniczają naturalną ruchomość kręgosłupa. 

Dyskopatia (a nawet jej najbardziej nieprzyjemna odmiana - przepuklina), rwa kulszowa, lumbago - to najbardziej charakterystyczne schorzenia kręgosłupa. Człowiek pracuje na nie wiele lat. 

Mimo że z mediów płynie zachęta do regularnego dbania o kręgosłup, człowiek świadomie wybiera prostszą drogę: brak ruchu, a w razie pojawiającego się bólu: brak ruchu + tabletki przeciwbólowe. To błędne koło prowadzi do pogłębienia wszelkich schorzeń i często jedynym wyjściem jest operacja, która jednak nie przywraca kręgosłupowi pierwotnej ruchomości. 

Nie warto czekać na ból i pojawienie się chorób! Warto zadbać, by ten cud natury, jakim jest kręgosłup, przez lata funkcjonował bez zarzutu. Jeśli już coś dolega, warto zatrzymać postęp choroby! Warto po prostu ćwiczyć!Dbałość o kręgosłup powinna być traktowana na równi z codzienną dbałością o piękne włosy, białe zęby, błyszczące paznokcie i cerę. Ćwiczenia kręgosłupa należy traktować nie jak fanaberię, wykonywaną tylko w czasie wolnym, lecz jak element codziennej higieny osobistej! Skoro codziennie czeszemy włosy, myjemy zęby, polerujemy paznokcie i nakładamy krem na twarz, tak też codziennie powinniśmy zadbać o odpowiednią porcję ruchu kręgosłupa i stawów.

Zajęcia jogi dla kręgosłupa są ku temu doskonałą okazją!


Są one dedykowane osobom, które w ramach profilaktyki chcą dbać o kręgosłup oraz osobom, które już borykają się ze schorzeniami i wręcz powinny budować silny garnitur mięśniowy dla ochrony kręgosłupa (jeśli nie ma wyraźnych, medycznych przeciwwskazań do ćwiczeń).

Na zajęciach pojawiają się ćwiczenia z zakresu jogi i rehabilitacji kręgosłupa, wykonywane w mało wymagających pozycjach. Służą one eliminacji bólu, poprawie elastyczności stawów kręgowych i obwodowych (np. stawów biodrowych) oraz wzmocnieniu 
przykręgosłupowych mięśni grzbietu  i mięśni brzucha. Ćwiczący otrzymują zestawy ćwiczeń do regularnego praktykowania w domu (15 - 20 minutowe). 


wtorek 16.45
czwartek 17.15

Centrum H&B, sala nr 223
(ul. Wilczyńskiego 25E, II piętro) (Jaroty)Zajęcia jogi dla kręgosłupa trwają 60 minut
(50 minut ćwiczeń + 10 minut relaksu)


Ceny karnetów 
karnet miesięczny (2 lekcje w tygodniu) = 110 zł
karnet miesięczny (1 lekcja w tygodniu) = 80 zł
pojedyncza lekcja = 25 zł

Uwaga!
Od listopada 2019 r. nowe ceny karnetów 

karnet miesięczny (2 lekcje w tygodniu) = 120 zł

karnet miesięczny (1 lekcja w tygodniu) = 90 zł

Na sali dostępne są maty, paski i klocki do jogi, koce i poduszki do relaksu. Do ćwiczeń potrzebny jest wygodny strój - można ćwiczyć w skarpetkach.

Zajęcia prowadzi Beata Sztomberska
(instruktorka jogi akademickiej i dyplomowana fizjoterapeutka)5 komentarzy:

Profireh.pl pisze...

Joga to również świetna forma walki z bólem. Wiele przypadków z praktyki pokazuje, że stopniowe rozciąganie partii ciała, np. kręgosłupa, pozwala odciążyć kręgosłup i poszczególne jego kręgi, tym samym leczyć z bólu. Joga jest bardzo ciekawą i dobrą formą walki z wieloma schorzeniami, pamiętając jednak, że nie jest ona przeznaczona dla wszystkich. Wszystko zależy od indywidualnego stanu zdrowia pacjenta, osoby rozpoczynającej przygodę z jogą.

Tomek pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Tomek pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
Karolina pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
Alojzy Środa pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.