Joga dla kręgosłupaKręgosłup jest jedną z najbardziej niezwykłych konstrukcji, jakie stworzyła natura. Zapewnia stabilizację całemu szkieletowi, a jego krzywizny utrzymują wyprostowaną sylwetkę i pozwalają człowiekowi poruszać się – czasami w najbardziej niewiarygodny sposób. Nigdy nie odpoczywa - bez względu na pozycję, jaką przyjmuje człowiek, kręgosłup 24 godziny na dobę dzielnie wykonuje swoje zadanie.
A jednak człowiek – posiadacz tego cudu - nie docenia wartości tej konstrukcji. Nie docenia… do momentu, gdy kręgosłup zaczyna domagać się uwagi!
I czyni to w najbardziej wyrazisty sposób – poprzez ból. 

Lata niewłaściwego "użytkowania" kręgosłupa (regularne przeciążenia, spanie na niewłaściwym podłożu) lub rzadkie wykorzystywanie jego możliwości (brak regularnego ruchu, zbyt długie przesiadywanie w jednej pozycji) są najbardziej szkodliwe. Dodatkowo z wiekiem pojawiają się stany zwyrodnieniowe, które zaburzają lub nawet ograniczają naturalną ruchomość kręgosłupa. 

Dyskopatia (a nawet jej najbardziej nieprzyjemna odmiana - przepuklina), rwa kulszowa, lumbago - to najbardziej charakterystyczne schorzenia kręgosłupa. Człowiek pracuje na nie wiele lat. 

Mimo że z mediów płynie zachęta do regularnego dbania o kręgosłup, człowiek świadomie wybiera prostszą drogę: brak ruchu, a w razie pojawiającego się bólu: brak ruchu + tabletki przeciwbólowe. To błędne koło prowadzi do pogłębienia wszelkich schorzeń i często jedynym wyjściem jest operacja, która jednak nie przywraca kręgosłupowi pierwotnej ruchomości. 

Nie warto czekać na ból i pojawienie się chorób! Warto zadbać, by ten cud natury, jakim jest kręgosłup, przez lata funkcjonował bez zarzutu. Jeśli już coś dolega, warto zatrzymać postęp choroby! Warto po prostu ćwiczyć!Dbałość o kręgosłup powinna być traktowana na równi z codzienną dbałością o piękne włosy, białe zęby, błyszczące paznokcie i cerę. Ćwiczenia kręgosłupa należy traktować nie jak fanaberię, wykonywaną tylko w czasie wolnym, lecz jak element codziennej higieny osobistej! Skoro codziennie czeszemy włosy, myjemy zęby, polerujemy paznokcie i nakładamy krem na twarz, tak też codziennie powinniśmy zadbać o odpowiednią porcję ruchu kręgosłupa i stawów.

Zajęcia jogi dla kręgosłupa są ku temu doskonałą okazją!


Są one dedykowane osobom, które w ramach profilaktyki chcą dbać o kręgosłup oraz osobom, które już borykają się ze schorzeniami i wręcz powinny budować silny garnitur mięśniowy dla ochrony kręgosłupa (jeśli nie ma wyraźnych, medycznych przeciwwskazań do ćwiczeń).

Na zajęciach pojawiają się ćwiczenia z zakresu jogi i rehabilitacji kręgosłupa, wykonywane w mało wymagających pozycjach. Służą one eliminacji bólu, poprawie elastyczności stawów kręgowych i obwodowych (np. stawów biodrowych) oraz wzmocnieniu 
przykręgosłupowych mięśni grzbietu  i mięśni brzucha. Ćwiczący otrzymują zestawy ćwiczeń do regularnego praktykowania w domu (15 - 20 minutowe). 


wtorek 16.45
czwartek 17.15

Centrum H&B, sala nr 223
(ul. Wilczyńskiego 25E, II piętro) (Jaroty)Zajęcia jogi dla kręgosłupa trwają 60 minut
(50 minut ćwiczeń + 10 minut relaksu)


Ceny karnetów 
karnet miesięczny (2 lekcje w tygodniu) = 110 zł
karnet miesięczny (1 lekcja w tygodniu) = 80 zł
pojedyncza lekcja = 25 zł

Na sali dostępne są maty, paski i klocki do jogi, koce i poduszki do relaksu. Do ćwiczeń potrzebny jest wygodny strój - można ćwiczyć w skarpetkach.

Zajęcia prowadzi Beata Sztomberska
(instruktorka jogi akademickiej i dyplomowana fizjoterapeutka)1 komentarz:

Profireh.pl pisze...

Joga to również świetna forma walki z bólem. Wiele przypadków z praktyki pokazuje, że stopniowe rozciąganie partii ciała, np. kręgosłupa, pozwala odciążyć kręgosłup i poszczególne jego kręgi, tym samym leczyć z bólu. Joga jest bardzo ciekawą i dobrą formą walki z wieloma schorzeniami, pamiętając jednak, że nie jest ona przeznaczona dla wszystkich. Wszystko zależy od indywidualnego stanu zdrowia pacjenta, osoby rozpoczynającej przygodę z jogą.